Słowniczek whisky – podstawowe pojęcia
Słowniczek whisky – poradnik
Whisky czy whiskey? Blended czy single malt? A może blended malt ? Kręci się już w głowie ? Spokojnie! Słowniczek whisky, który teraz czytasz, krótko to wyjaśni. Oczywiście o każdym z niżej wymienionych pojęć można napisać odrębny artykuł (szukajcie ich tutaj ➡ Alfabet whisky), a niniejszy słowniczek przedstawia jedynie skrótowy opis każdego hasła.
Co to jest whisky? Czym się różni single malt od blended whisky ? Co to jest burbon? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi, przejrzyj ten poradnik.
Podstawowe hasła dotyczące whisky:
WHISKY- to napój alkoholowy, który powstaje w wyniku destylacji zacieru zbożowego, po czym trafia na pewien czas do beczek celem dojrzewania.
WHISKEY- whisky, tylko w tradycyjnej pisowni irlandzkiej i amerykańskiej (i trochę inaczej produkowane).
SINGLE MALT – whisky wyprodukowana z jednego rodzaju słodu, destylowana w jednej destylarni.
SZKOCKA WHISKY SINGLE MALT – zapobiegliwi Szkoci zastrzegli w przepisach, co można nazwać szkocką whisky single malt. To whisky produkowana:
- na terenie Szkocji;
- z wody, słodu jęczmiennego i drożdży;
- wyłącznie w jednej destylarni w miedzianych alembikach;
- leżakowana w Szkocji, w dębowych beczkach przez co najmniej 3 lata.
BLENDED WHISKY – whisky, której najwięcej na półkach marketów i którą przeciętny zjadacz chleba zna/kojarzy. Blended whisky to mieszanka kilkunastu/kilkudziesięciu whisky różnego typu z różnych destylarni. Więcej w artykule o blended whisky.
BURBON- rodzaj whiskey, produkowana w USA, której głównym składnikiem jest kukurydza (minimum 51% składu). Więcej w artykule o burbon
WIEK WHISKY – liczba na etykiecie oznacza wiek najmłodszego destylatu, który został użyty. Określanie wieku nie jest obowiązkowe, dlatego nie zawsze pojawia się na etykiecie. Więcej w artykul o whisky no age statement.
BECZKA WHISKY – beczki używane do dojrzewania whisky są zawsze dębowe. W zdecydowanej większości wykorzystywane są beczki z dębu amerykańskiego, rzadziej z dębu europejskiego. Pojemność beczek jest różna. Używane są m.in. 125-litrowe beczki Quater Cask, 200-litrowe tzw. ASB, 250-litorwe beczki Hogshead czy ogromne 500-litrowe beczki tzw. Butt.
Produkcja whisky single malt:
Jak powstaje whisky single malt? Proces produkcji składa się z następujących etapów:
- słodowanie, czyli namaczanie jęczmiennych ziaren, aby zaczęły kiełkować.
Więcej w artykule: Słodowanie – pierwszy etap produkcji); - suszenie, czyli przerwanie etapu słodowania np. przy wykorzystaniu kopcącego się torfu
Więcej w artykule: Suszenie – drugi etap produkcji); - zacieranie, czyli zmielenie słodu i jego przepłukiwanie ciepłą wodą.
Więcej w artykule: Zacieranie – trzeci etap produkcji); - fermentacja, czyli poddanie brzeczki działaniu drożdży,aby otrzymać 5-8% zacier.
Więcej w artykule: Fermentacja – czwarty etap produkcji); - destylacja, czyli wydzielenie spirytusu od zacieru przy użyciu alembika.
Więcej w artykule Destylacja – piąty etap producji - dojrzewanie, czyli leżakowanie w beczkach przez minimum 3 lata
Więcej w artykule: Dojrzewanie – szósty etap produkcji whisky; - butelkowanie, czyli po prostu rozlanie do butelek.
Więcej w artkule: Butelkowanie – siódmy etap produkcji whisky.
Praktycznie od każdego z powyższych etapów i od użytych składników (np. wody, drożdży, jęczmienia) zależy zapach i smak whisky.
Ten słowniczek whisky oferuje podstawowe hasła i opisy. Po bardziej szczegółowe informacje zapraszam do artykułów w kategorii ➡ ➡ Alfabet whisky.