Johnnie Walker – alfabet whisky
Ciekawe, czy wśród czytających tego bloga jest choć jedna osoba, która nigdy, przenigdy nie piła jakiegoś Johnnie Walker’a? Jest ktoś taki?! Albo czy ktoś nie widział tej whisky nigdy w żadnym sklepie, na imprezie? No jest ktoś taki?! Pewnie nie ma, ponieważ to whisky masowa – masowo produkowana, masowo konsumowana.
Johnnie Walker – wszechobecny klasyk
Wszystko zaczęło się w 1820 roku, kiedy to nastoletni John Walker, osierocony przez ojca, przejął prowadzenie sklepu w Kilmarnock. Z zachowanych informacji wiemy, że w 1850 roku istniała już whisky własnej produkcji sprzedawana pod nazwą Walker’s Kilmarnock Whisky. W 1857 roku John zmarł, a interes przejął jego syn Alexander, który w 1865 roku stworzył blended whisky pod nazwą Old Highland Whisky. W roku 1877 pojawiła się charakterystyczna etykieta przyklejana pod kątem 24 stopni.
Gdy w 1889 roku zmarł Alexander Walker, firmę przejęli jego synowie – Alexander II oraz George. To oni sfinalizowali bardzo ważną transakcję – kupili destylarnię Cardhu, z której single malt był (i jest nadal) jednym z podstawowych składników produktów Johnnie Walker’a. Dalsze lata to rozwój firmy.
W 1908 roku pojawił się Striding Man, czyli kroczący mężczyzna, narysowany przez Toma Browne’a na karcie menu podczas lunchu grafika z braćmi Walker. Rok 1909 to z kolei czas narodzin marki Johnnie Walker, kiedy to dotychczasowe whisky zastąpiono produktami: JW White Label, JW Red Label oraz JW Black Label.
Whisky Johnnie Walker różnorodnością stoi
Przez lata firma wypuszczała edycje podstawowe oraz liczne wersje limitowane. Do kanonu produktów należą:
- Johnnie Walker Red Label
To podstawowa blended whisky z serii JW. Składa się z 35 elementów – single maltów oraz grain whisky. Jest to najlepiej sprzedająca się szkocka whisky na świecie.
- Johnnie Walker Black Label
To także blended whisky, złożona z 35-40 elementów, przy czym do kupażu używane są produkty minimum 12-letnie. Sercem Black Label jest whisky single malt Cardhu, a także Caol Ila oraz Talisker. Te dwa ostatnie nadają delikatnie dymny charakter.
- Johnnie Walker Double Black Label
Ta wersja jest podobna do edycji JW Black Label, przy czym do jej zestawienia używana jest większa ilość whisky torfowych, przez co Double Black ma zdecydowanie mocniejszy, dymny charakter.
- Johnnie Walker Green Label
Jest to blended malt, czyli mieszanka wyłącznie whisky single malt. Green Label składa się z ok. 15 różnych maltów, nie młodszych niż 15 lat. Do kupażowania używa się m.in. single malt Linkwood, Talisker, Caol Ila, Cragganmore.
- Johnnie Walker Gold Label
To blend ok. 15 whisky single malt oraz grain whisky. Obecna edycja nazywa się Gold Label Reserve i tworzą ją whisky bez określenia wieku. Słowo „Gold” w nazwie zawdzięczamy teorii, że jeden ze składników – single malt Clynelish – powstaje z wody przepływającej przez warstwy złotonośne. Stąd też podobno w Gold Label można znaleźć drobinki złota.
- Johnnie Walker Platinum Label
Edycja ta zastąpiła wersję Gold Label produkowaną z whisky co najmniej 18-letnich. Jest to blended whisky złożony między innymi z single malt Cardhu czy Auchorisk. Wszystkie wymieszane whisky są przynajmniej 18-letnie.
- Johnnie Walker Blue Label
Najbardziej wyrafinowana edycja, pomimo tego, że jest to blend, do zestawienia którego używane są whisky bez określonego wieku. Sercem mieszanki są Royal Lochnagar, Caol Ila, Benrinnes. O klasie Blue Label świadczy to, że niektóre whisky używanych do kupażu mają nawet 60 lat!
Nie taki Johnnie straszny jak go malują
Świat whisky Johnnie Walker nie kończy się na Red Label z marketowej półki, która jest następnie obficie zalewana colą w szklance. To cała gama różnorodnych edycji, w której każdorazowo trzeba docenić sztukę kupażowania przez masterblenderów.